5 zaručených tipov, ako sa starať o oblečenie
Aj vy sa často trápite nad tým ako uskladniť, či ošetriť svoje oblečenie, aby vydržalo, čo možno najdlhšie? Nielen materiál, ale i farby sa časom unavujú, čo má za následok blednutie šatstva a povolenie tkaniny. Ponúknem vám 5 tipov, ktoré pomôžu predĺžiť životnosť vašich obľúbených kúskov a zaručia vám pekný vzhľad po dlhšiu dobu.
Pranie je základ
Často sa stáva, že keď vyberiete šaty z práčky, sú vyblednuté a najmä veci z bavlny a vlny sa rýchlo opotrebujú. Je to spôsobené trením, ktoré vzniká v bubne práčky pri vysokých otáčkach a pri plákaní. Myslite preto vždy na to, aby ste nemali bubon preplnený. Vždy je vhodné vkladať do práčky len toľko vecí, koľko sa tam prirodzene vojde a nenatláčať tam nasilu viac. Ak ešte k tomu použijete aviváž, odmenou vám bude mäkšie šatstvo so zachovanými farbami, ktoré si užijete po dlhší čas.
Žehlenie
Pokiaľ patríte k žienkam, ktoré nerady žehlia, isto vás poteší fakt, že žehlenie často krát opotrebováva materiál nášho oblečenia. Ak si chcete ušetriť tony prádla na žehlenie, skúste už pri samotnom vyvesení a sušení vyrovnať a našponovať tričká, či legíny. Presne tieto kúsky zvyknú byť po vysušení hladké a pekné a vy máte o starosť menej. Avšak košele, blúzky a spodné prádlo by ste mali žehliť po každom praní. To totiž nedokáže zničiť všetky baktérie. Použiť stačí nižší stupeň teploty, aby sa vlákna vášho obľúbeného topu, či blúzky príliš nepoškodili. Ak vám nižšia teplota nezaručí dobrý výsledok, skúste si oblečenie nadpariť, alebo pokropiť vodou. Výsledok bude rovnaký a šetrnejší, ako pri použití vysokej teploty žehličky.
Uskladnenie
Mať v skrini komínky nie je na škodu, avšak nie všetky druhy oblečenia sú na to vhodné. Aby vaše pracné žehlenie nevyšlo v nivoč, zvážte, ktoré kúsky z vášho šatníka sú vhodné na ukladanie v zloženom stave. Tričká, tielka, kraťasy, bavlnené topy alebo pulóvre je vhodné ukladať práve do komínkov. Avšak šaty, sukne, košele a blúzky je najlepšie vešať na ramienko, aby vám vydržali pekne vyžehlené. Takisto sa v nich budete lepśie orientovať pri výbere, čo na seba ten ktorý deň. Nohavice je taktiež výhodnejšie prehodiť na ramienko, nepokrčia s avám a vďaka spájacím komponentom na vešiaky si ušetríte i miesto.
Uskladnenie topánok
Čo sa týka topánok, nie je vhodné skladovať ich v skrini spolu s oblečením. Okrem miesta, ktoré zaberajú, sú tu i skryté pachy, ktoré po dlhšom čase môžu prejsť do oblečenia. Stať sa môže teda top, že ho budete musieť znova prať a keďže každé pranie opotrebováva materiál, kratšie vám vydrží. Mne sa najviac osvedčilo uložiť očistené topánky do škatúľ, ktoré môžete ľubovolne ukladať na seba a tým i šetriť miesto. Vhodné sú čisto biele krabice, ktoré dostanete v každom väčšom papiernictve. Na každú z nich napíšte popis topánok napr. ,,Čierne lodičky“ a pri hľadaní vám to ušetrí i čas.
Držte sa etikiet
Ak i vy patríte k tým, ktorí pred použitím odstrihnú štítky na svojom oblečení, pri tomto počine sa ľahko môže stať, že po čase zabudnete, ako sa o danú vec starať. Ak máte napríklad na štítku symbol ,, prať pri 30 stupňoch“ a vy použijete vodu teplejšiu, oblečenie sa môže zničiť. Takisto nie každá tkanina je vhodná na žehlenie. Dôležité sú tiež pokyny, ktoré zdôrazňujú použitie profesionálnej čistiarne. Ak si chcete byť istá, že sa vaše pranie nezmení na nočnú moru a nepamätáte si pri akej teplote by ste mali prať, perte radšej ručne. Automaticky použijete nízku teplotu a ručné pranie je i šetrnejšie k prádlu. Čo sa týka ostatnej starostlivosti, odporúčam sušiť veci radšej voľne vyvesené ako použitie sušičky a takisto vyskúšať žehlenie najprv na malom kúsku daného oblečenia, či sa nespáli.
Verím, že ak sa budete danými radami čo najviac držať, budete spokojné so svojím šatníkom po dlhšiu dobu a ušetrí vám to kopec starostí.
Tým I-Moda, 19.08.2016